I Liceum Ogólnokształcące
I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. Budynek należy do zespołu popijarskiego, w skład którego wchodzą: I Liceum Ogólnokształcące, kościół pw. Świętego Krzyża i Muzeum Okręgowe.
Prace budowlane rozpoczęły się w 1644 r. Ich fundatorką była Zofia Pudencjana, księżna Dominikowa Ostrogska-Zasławska, starsza córka Mikołaja Spytki Ligęzy, ówczesnego właściciela Rzeszowa. Budynek przekazała na własność klasztorowi sióstr Bernardynek. Po śmierci Zofii Pudencjany jej spadkobierca, książę Jerzy Sebastian Lubomirski, w 1655 r. sprowadził ojców pijarów, którzy wprowadzili się do jeszcze nieukończonego budynku. Dopiero po naciskach J. S. Lubomirskiego, 20 marca 1658 r. została uprawomocniona zmiana testamentu i na mocy prawa pijarzy weszli w posiadanie kościoła oraz klasztoru.
Rzeszowskie Kolegium Pijarów było szkołą wyższego typu, gdzie oprócz szkoły elementarnej oraz średniej, prowadzono seminarium duchowne. Od samego początku starano się utrzymywać wysoki poziom nauczania oraz rygor. Prowadzono nauczanie muzyczne, ale także nauki w ramach niższego studium teologicznego oraz studiów pedagogicznych.
Szkoła miała charakter powszechnej, przyjmowano do niej uczniów z różnych stanów i warstw społecznych – synów magnackich, szlacheckich, mieszczan oraz chłopów. Niezadowolony z tego faktu książę Jerzy Ignacy Lubomirski wydał w 1743 r. zakaz przyjmowania dzieci chłopskich, jednak dopiero zmiana języka wykładowego na niemiecki przyniosła oczekiwane efekty. Ponadto w późniejszych latach próbowano podnieść renomę placówki, wprowadzając m.in. wysokie czesne. W wyniku tych działań liczba uczniów drastycznie spadła.
W 1786 r. Austriacy zlikwidowali konwent, tworząc Cesarsko-Królewskie Rzeszowskie Gimnazjum, które mieściło się w pomieszczeniach popijarskich. Mimo zaborów uczniowie należeli do tajnych polskich organizacji spiskowych. Działania niepodległościowe były wielokrotnie podejmowane zarówno przez uczniów, jak i profesorów. Brali oni udział m.in. w Powstaniu Listopadowym, Rewolucji Krakowskiej 1846 r., Wiośnie Ludów oraz Powstaniu Styczniowym.
W 1849 r. Zarys Organizacyjny przekształcił szkołę w gimnazjum klasyczne, natomiast w latach 1932–1938 szkoła została przemianowana na I Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego. W roku szkolnym 1948/1949 w miejsce czteroletniego gimnazjum i dwuletniego liceum wprowadzono czteroletnie liceum. W 1984 r. szkoła została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.